Nässjö Affärsverksamhet Logotyp
Nässjö Affärsverksamhet Logotyp

Regler för tömning

Som fastighetsägare ansvarar du för att rådande regler följs så att vi kan tömma din avloppsanläggning och att chauffören har en bra arbetsmiljö.

Fullständiga regler för tömning av enskilda avlopp finns i Nässjö Kommuns avfallsföreskrifter.

Vägen till brunnen

Transportväg: Minst 3,5 meter bred, 4,5 meter fri höjd, hållbar för 26 ton.
Fri från hinder: Grenar, buskar, plogad och sandad vintertid.
Vändmöjlighet: Måste finnas, avfallsorganisationen avgör farbarhet.

Uppställning & slangdragning

Uppställningsplats: Säker och inte skymd, max 10 meter från anslutningspunkt.
Slanglängd: Max 50 meter, extra avgift för längre avstånd.
Slangdragning: Fri från hinder, snöröjd och halkfri.

Markering & tömning

Markering: Tydligt markerad med gränskäpp eller skylt.
Tömningsinstruktioner: Tillhandahålls i god tid och finns vid anläggningen.
Brunnslock: Max 15 kg (35 kg om det kan skjutas åt sidan), barnsäkrat och upplåst vid tömning.
Tömningshål: Minst 40 cm i diameter.
Återfyllnad av vatten: Fastighetsägarens ansvar.

Om locket väger mer än 15 kilo och behöver lyftas (35 kilo om det kan skjutas åt sidan) behöver det bytas till ett lättare lock. Lätta lock finns att köpa hos de flesta bygghandlare, VVS-företag och entreprenörer för installation av enskilda brunnar. Locket ska vara försett med någon form av handtag, och även med låsanordning.

För att undvika tilläggsavgift kan du:

Skaffa en sugslang med tillhörande kopplingar
Slangen läggs ut mellan avloppsanläggningen och slambilens angöringsplats innan vi kommer och tömmer. Viktigt att tänka på: Vi måste kunna tömma ända ner i botten på anläggningen, se därför till att det finns någon extra meter slang.

Olika typer av kopplingar

Gräva ner en fast sugledning mellan slambilens angöringsplats och anläggningen.
Om röret inte går ned i anläggningen direkt, ska en lös slang finnas vid anläggningen kopplad på sugledningen. Detta så att chauffören kan tömma anläggningen utan problem ända ner i botten.

För att ordna ovan anslutning från anläggningen till slamsugningsbilen behövs följande utrustning.

  • Flexibel sugslang
  • Kardankoppling, hona
  • Kardankoppling, hane
  • Slangklämmor, 4st
  • För att kunna täppa till slangen när den inte används kan du köpa till lock för hona och hane som tillbehör.

Om reglerna inte följs

Om avfallsföreskrifterna inte följs har avfallsorganisationen rätt att ta ut en avgift enligt gällande avfallstaxa. De har även rätt att inte utföra ordinarie tömning. När felet har rättats till måste du som fastighetsägare beställa en ny slamtömning. En framkörningsavgift tillkommer om hinder har förhindrat slamtömningen. En budningsavgift tillkommer när slamtömning beställs utanför det ordinarie schemat.